Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017

Μπορούσε τη νίκη ο Τύρναβος

Αν και το τελικό 0-0 είναι άδικο για τον καλύτερο Τύρναβο, σίγουρα η ισοπαλία κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου ήταν ένα καλό αποτέλεσμα για το συγκρότημα του Χαραλαμπίδη.

Ο Τύρναβος με τον βαθμό αυτό δείχνει να «πατάει» καλύτερα στη συμμετοχή του στα πλέι άουτ.

Ο αγώνας

Μπορεί να μην μπήκε γκολ, αλλά το ματς του Τυρνάβου με τον Ολυμπιακός Βόλου ήταν άκρως ενδιαφέρον και αρκετά καλό σε ποιότητα. Με καλό ρυθμό, κάποιες καλές φάσεις και δύναμη.

tirnavos-volos-3

Το α’ ημίχρονο

Ο Τύρναβος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο του, καταφέρνοντας στο πρώτο 10λεπτο να ελέγξει τον ρυθμό του ματς, χωρίς να μπορέσει όμως να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση στην εστία του Ρίζου.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τον 10λεπτο ανέβασαν τον ρυθμό τους, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας την κατοχή της μπάλας έδειχναν να ελέγχουν το ματς, αλλά χωρίς να γίνονται απειλητικοί για τον άμυνα του Τυρνάβου, εκεί όπου δέσποζε ο Σουλιώτης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του α’ ημιχρόνου ο Τύρναβος κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και το ματς. Ωστόσο, σε καμία περίπτωση οι δύο ομάδες, παρά τη θέλησή τους, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις.

tirnavos-volos-4

Το β’ μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα του Χαραλαμπίδη. Παίζοντας έξυπνα και έχοντας υπομονή «στρίμωξε» την ομάδα του Βόλου στο μισό γήπεδο και μάλιστα με λίγη περισσότερη δόση τύχης ο Τύρναβος θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, είτε στο δοκάρι του Μιλουτίνοβιτς, είτε στην κεφαλιά του Γκούρτσα.

Ο Τύρναβος μέχρι το 80’ ήταν αυτός που προσπαθούσε να πετύχει το γκολ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί κυρίως από στημένες μπάλες, χωρίς ωστόσο να έχει την γνωστή του εκρηκτικότητα στο παιχνίδι.

Το τελικό 0-0 αδικεί τον Τύρναβο που ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του.

tirnavos-volos-5

Οι φάσεις

6’: Σέντρα από αριστερά από τον Μπιτάνγκ στο δεύτερο δοκάρι ο Μπαλντοβαλίεφ που έκανε το μονοκόματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία.

21’: Πολύ ωραία μπαλιά του Μιλουτίνοβιτς στην πλάτη της άμυνας για τον Γεωργίου, ο επιθετικός του Τυρνάβου πρόλαβε τον Ρίζο που έκανε την έξοδο, αλλά αντί να πλασάρει σέντραρε συρτά και παράλληλα με την εστία, με αποτέλεσμα να κόψουν οι αμυντικοί της Βολιώτικης ομάδας.

32’: Πολύ ωραίο γύρισμα του Λαμπρόπουλου, ο Γκούρτσας κέρδισε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μερικά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

35’: Πολύ ωραία ενέργεια του Τριανταφυλλάκου από δεξιά, γύρισε μέσα στην περιοχή, ο Θέος έκανε αμέσως το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σουλιώτη, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

44’: Κόντρα επίθεση για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο Μπαλντοβαλίεφ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από δοκάρια του Πρίφτη.

55’ ΔΟΚΑΡΙ: Εκπληκτικό σουτ του Μιλουτίνοβιτς έξω από την περιοχή και στον άξονα, η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Ρίζου.

57’: Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι μόνος του ο Ρόκας έκανε το σουτ, αλλά η προβολή του Σουλιώτη ήταν σωτήρια.

61’: Σέντρα του Ποκόνγκ από αριστερά, ο Γεωργίου πήγε στην μπάλα, ο Μπουτζίκος έκανε την προβολή ρίχνοντας τον επιθετικό του Τυρνάβου, με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής να διατάσσει την συνέχεια του παιχνιδιού.

62’: Ατομική ενέργεια του Όττα από δεξιά, ο Αργεντίνος έκανε την σέντρα, κακή έξοδος του Ρίζου, ο Γκούρτζας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι άουτ.